Тема програми: Приготування страв з м’яса, сільськогосподарської птиці та субпродуктів.
Тема уроку: Приготування страв з м’ясної котлетної маси.
Мета уроку: 1) навчальна: закріпити практично теоретичні знання з:
а) організації робочого місця при приготуванні
виробів з котлетної маси;
б) приготування виробів з котлетної маси;
в) дотримання вимог санітарії, гігієни,
бюджету часу, технічних вимог безпеки
праці.
2) розвивальна: а) розвивати пізнавальні та професійні інтереси
та здібності;
б) самостійне мислення;
в) творчі здібності учнів, естетичний смак до
оформлення страв.
3) виховна: а) виховувати відповідальність перед
споживачем за якість приготовлених страв;
б) бережливе, економне використання
сировини;
в) любов до обраної професії.
Тип уроку: урок вивчення трудових прийомів і операцій.
Дидактичне забезпечення: рецептури, інструкції з техніки безпеки,
інструкційні картки, зразки готових виробів хорошої якості і
виробів з дефектами від неправильної роботи, фотографії
готових виробів.
Матеріально-технічне забезпечення: сировина, ваги, ножі, дошки,
електром’ясорубка, сковорідки, каструлі, посуд для подавання
готових страв.
Міжпредметні зв’язки: з предметами «Технологія приготування їжі»,
«Організація виробництва», «Устаткування підприємств
харчування», «Охорона праці», «Фізіологія, гігієна та санітарія
виробництва »
Перелік практичних завдань:
- Приготування котлет, биточків.
- Приготування січеників з начинкою ( зраз січених).
- Приготування тюфтельок.
- Приготування рулету з макаронами.
Список основної і додаткової літератури.
- Збірник рецептур, Москва, 1980 р.
- Доцяк В. С., Українська кухня.
- Старовойт Л. Я., Кулінарія.
- Шумило Г. І., Технологія приготування їжі.
- Винокурова Л. Е., Основи охорони праці.
- Нестерова Д., Золоті рецепти кулінарії.
- Ройтенберг І. Г., Чекаємо гостей.
Хід уроку.
І. Організаційна частина (5 хв.).
1. Перевірка наявності учнів.
2. Перевірка готовності учнів до уроку.
3. Допуск з охорони праці.
ІІ. Вступний інструктаж.
- Повідомлення теми програми і уроку.
Тема нашого уроку: «Приготування страв з м’ясної котлетної маси».
Не можна уявити себе навіть середнім спеціалістом, не навчившись готувати котлетну масу з м’яса та страви з неї. Вони є достатньо поширеними в українській кухні. Страви з котлетної маси є смачними, поживними, добре засвоюються. Вони є одним з основних джерел повноцінних тваринних білків. Амінокислотний склад м’язових білків близький до оптимального і має дуже високий коефіцієнт засвоєння(97 %). М’ясо також містить жири, які підвищують калорійність раціону. Страви з м’яса містять корисні вітаміни групи В та вітамін А, а також мінеральні речовини.
- Цільова установка проведення уроку.
Метою сьогоднішнього заняття є навчитися готувати страви з котлетної маси з м’яса, правильно організувати робоче місце при приготуванні даних страв, дотримуватись вимог безпеки праці, правил санітарії та гігієни.
- Перевірка опорних знань, умінь, навичок, необхідних учням для виконання роботи:
- Яка маса називається котлетною?
Котлетною називається маса, до якої входить котлетне м'ясо, хліб, молоко або вода, сіль, спеції.
- Яка технологія приготування котлетної маси з м’яса?
М'ясо зачищають від сухожилків, нарізують на шматочки
(50-100 г) і пропускають через м’ясорубку. До подрібненого м’яса
додають черствий пшеничний хліб без скоринки, заздалегідь
замочений у холодній воді або молоці, сіль, мелений перець,
перемішують, знову пропускають через м’ясорубку, додають воду
або молоко, перемішують і вибивають.
- Назвіть норми продуктів для приготування котлетної маси з м’яса.
На 1 кг м’яса беруть 250 г хліба, 300-350 г молока або води, 20 г солі, 1 г перцю.
- Серед даних малюнків виберіть вироби, які готують з меншою кількістю хліба. ( Додаток 1).
Січеники з начинкою, рулет, тюфтельки.
- На скільки відсотків менше хліба входить в ці вироби?
На 10 %.
- Для чого проводять вибивання котлетної маси?
Під час вибивання маса збагачується повітрям, стає більш однорідною, а вироби пухкими.
7) Для чого необхідне панірування?
Мета панірування полягає в тому, щоб зменшити витікання соку і
випаровування води з поверхні виробів, внаслідок чого
утворюється апетитна рум’яна кірочка, а готовий виріб буде
соковитий.
- Перед вами картки-завдання, в яких ви повинні знайти зайве. (Додаток 2).
- З котлетної маси готують: котлети, биточки, тюфтельки, ковбаски львівські, рулет, фрикадельки, биточки по-селянськи.
( ковбаски львівські, фрикадельки, биточки по-селянськи)
- До котлетної маси входять такі інгредієнти: м'ясо січене, молоко, яйця, хліб, сіль, корінь петрушки, перець.
(яйця, корінь петрушки)
- Вироби з котлетної маси формують у вигляді: цеглинки, листочка, батона, трикутника, кружечка, ромба, ковбаски.
(трикутник, ромб, ковбаска)
- Панірують вироби з котлетної маси у: сухарях, борошні, льєзоні, тісті кляр, яйцях, хлібній паніровці.
(тісто кляр, хлібна паніровка)
- Способи приготування виробів з котлетної маси: запікання, смаження, бланшування, тушкування, смаження у фритюрі, обсмалювання.
(бланшування, смаження у фритюрі, обсмалювання)
- Вироби з котлетної маси подають з: картоплею смаженою, кашею гречаною розсипчастою, сметаною, капустою тушкованою, свіжими овочами, лимоном, кашею манною.
(сметаною, лимоном, кашею манною).
- Які начинки використовують для приготування січеників?
Для начинки використовують пасеровану ріпчасту цибулю, з’єднану з вареними яйцями. Можна також фарширувати пасерованою цибулею без яєць або омлетом, нарізаним маленькими скибочками.
- Які вироби з котлетної маси відносять до смажених, тушкованих, запечених?
До смажених виробів відносять котлети, биточки, шніцель, січеники з начинкою, до тушкованих – тюфтельки, до запечених – рулет.
- З якими гарнірами подають страви з котлетної маси з м’яса?
На гарнір подають картоплю відварну, смажену, картопляне пюре, смажені, варені або тушковані овочі, розсипчасті каші.
- Який посуд використовують для подачі страв з м’ясної котлетної маси?
Подають страви з м’ясної котлетної маси у підігрітих мілких столових тарілках, з металевого посуду використовують баранчики.
- Яка температура подачі страв з котлетної маси?
Не нижче 65’С.
- Який термін та умови зберігання виробів з м’ясної котлетної маси?
Зберігають напівфабрикати при температурі 4-8’С не більше, ніж 12 год. Страви із котлетної маси слід смажити перед подаванням, допускається зберігати їх не більше, ніж 30 хв.
- Аналіз і доповнення відповідей учнів, підведення підсумків.
- Викладання нового матеріалу майстром (демонстрування).
а) розділювання котлетної маси та зважування;
б) показ формування виробів, характеристика і особливості кожного виробу (додаток 3) .
в) дефекти від неправильної роботи при формуванні виробів (поверхневі сухожилки, тріщини, зволожена паніровка);
г) способи теплової обробки, яким піддають вироби з котлетної
маси: смаження котлет, биточків, січеників, тушкування тюфтельок,
запікання рулету.
д) показ прийомів приготування виробів: смаження, тушкування,
запікання.
- Пояснення характеру і послідовності роботи учнів на уроці:
а) відважити необхідну кількість котлетної маси;
б) сформувати вироби;
в) запанірувати;
г) довести до готовності.
- Повідомлення про передовий досвід за темою уроку.
В наш час велику увагу приділяють раціональному та корисному харчуванню. Тому почали широко використовувати пароконвектомати – устаткування, яке має властивість зберегти практично всі поживні речовини продуктів. За допомогою пароконвектомата можна пекти, смажити, тушкувати, готувати на парі різні страви за допомогою теплової та парової обробки як окремо так і комбіновано. При цьому немає потреби перевертати або перемішувати страви. Вироби із котлетної маси з м’яса, приготовлені у пароконвектоматі, будуть м’якими і соковитими, легко засвоюватимуться.
Значного поширення в оформленні страв набуває карвінг ( з англ. – вирізання, різьба) – мистецтво декоративного вирізання з овочів і фруктів різних композицій. Для цього використовують спеціальний інвентар для виробництва з технології карвінгу. Карвінг можна використовувати і для прикрашання різних страв, зокрема страв із м’ясної котлетної маси. Простий різаний орнамент з овочів надає звичним стравам вишуканості, оригінальності, робить їх більш апетитними.
- Пробне виконання учнями нових прийомів, показаних майстром.
- Відповідь майстра на запитання учнів.
- Підведення підсумків вступного інструктажу.
- Інструктаж з охорони праці, правила санітарії та гігієни.
- Для виготовлення м’ясних напівфабрикатів можуть діяти небезпечні та шкідливі виробничі фактори. Назвіть ці фактори.
- рухомі частини та механізми;
- рухомі частини електромеханічного обладнання;
- підвищений рівень шуму на робочому місці;
- гострі інструменти.
- Як підготувати робоче місце до безпечної роботи?
- перевірити стійкість робочого столу;
- зручно розмістити запаси сировини, напівфабрикатів, інструмент;
- перевірити наявність гумових килимків біля електроустаткування;
- перевірити справність заземлення, занулення.
- Правила поводження з ножем.
- при роботі з ножем дотримуватись обережності;
- берегти руки від порізів;
- перевірити надійність закріплення леза;
- при перерві в роботі вкладати ніж в пенал (футляр);
- не ходити і не нахилятись з ножем в руках.
- Які вимоги безпеки праці при роботі з електром'ясорубкою?
- перед початком роботи перевірити справність заземлення, відсутність сторонніх предметів в робочій камері м’ясорубки, надійність закріплення робочих органів;
- завантажувати та розвантажувати машину потрібно на ходу;
- забороняється опускати руки в робочу камеру;
- проштовхувати продукти в робочу камеру штовхачем;
- у разі заклинювання продуктів необхідно зупинити машину і після повної зупинки видалити продукт.
- Згадаємо правила особистої гігієни працівників.
- залишати верхній одяг, взуття, головний убір, особисті речі в гардеробі,
- зняти ювелірні прикраси, годинники;
- нігті повинні бути коротко підстрижені;
- перед початком роботи мити руки з милом та дезінфікувати 0,2 % розчином хлорного вапна;
- одягати чистий санітарний одяг, підбирати волосся під ковпак або косинку;
- працювати в чистому санітарному одязі, змінювати його в міру забруднення;
- після відвідування туалету мити руки з милом та дезінфікувати;
- не вживати їжу на робочому місці.
ІІІ. Поточний інструктаж (270 хв.)
- Видання завдань для самостійної роботи учнів та пояснення порядку їх виконання.
Бригада №1 – приготування котлет, биточків, гарнір – картопляне пюре.
Бригада №2 – приготування січеників з начинкою, гарнір– картопля відварна.
Бригада №3 – приготування тюфтельок, гарнір – розсипчаста гречана каша.
Бригада №4 – приготування рулету з макаронами.
- Розподіл учнів за робочими місцями.
- Повідомлення про критерії оцінювання виконуваних робіт.
- Цільові обходи робочих місць майстром з метою перевірки:
- Організації робочого місця;
- Дотримання послідовності виконання трудових операцій;
- Виявлення недоліків, додаткове інструктування;
- Хронометраж приготування виробів;
- Дотримання правил охорони праці.
- Прийом виконаних робіт.
- Прибирання робочих місць.
ІV. Заключний інструктаж (30 хв.)
- Аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку.
- Оцінка роботи учнів, її об’єктивне обґрунтування.
- Аналіз причин помилок учнів та засоби їх усунення (додаток 4)
- Повідомлення та обґрунтування оцінок.
- Видача домашнього завдання.
|